طراحی وب سایت

تعریف وب سایت

وب سایت ها مهم ترین اجزای تشکیل دهنده اینترنت هستند. اگر بخواهیم تعریفی علمی از وب سایت داشته باشیم، باید بگوییم یک وب سایت مجموعه ای از صفحات وب است که هر صفحه دارای محتوای مختص به خود می باشد، این محتوا می تواند متن، تصویر، ویدیو، صدا، فایل PDF و یا هر شکل دیگری از محتوا باشد و معمولا این صفحات توسط لینک ها به هم متصل می شوند.

وب سایت ها چه استفاده ای دارند ؟

 

وب سایت ها با اهداف گوناگون مانند معرفی یک شخص، شرکت یا مجموعه، معرفی و ارائه خدمات، معرفی و یا فروش محصولات به صورت آنلاین، ساخته می شوند. با گسترش استفاده از اینترنت به عنوان اولین پاسخ دهنده به نیازهای انسان امروزی، خدمات آنلاین روز به روز فراگیرتر شده و کاربران برای رفع هر گونه نیاز خود، از پیدا کردن پاسخ برای سوالاتی که ذهنشان را درگیر کرده گرفته تا دریافت خدماتی مانند انتقال پول برای دیگران، پرداخت قبوض، رزرو نوبت دکترو …. که پیشتر برای انجام هر کدام از آن ها نیاز به خارج شدن از منزل و مراجعه به مرکز ارائه آن خدمات داشتند تا انجام انواع خریدهایشان، از خریدهای بسیار ساده مانند مایحتاج روزانه زندگی  تا خریدهای بسیار تخصصی تر مانند موبایل و لپتاپ ! از اینترنت استفاده می کنند. هر کدام از این خدمات، توسط وب سایت هایی که با هدف ارائه این خدمات یا محصولات طراحی شده اند به کاربران داده می شوند.

آیا من هم نیاز به یک وب سایت دارم ؟

 

برای پاسخ دادن به این سوال باید کمی بیشتر وارد جزئیات شویم. مهم ترین مساله برای به وجود آمدن یک وب سایت،مشخص کردن هدف از به وجود آمدن آن سایت می باشد. اگر تصمیم گرفته اید که یک وب سایت برای خودتان طراحی کنید، ابتدا باید این سوال را از خود بپرسید، که این وب سایت قرار است چه کاری انجام دهد و هدف از به وجود آمدن آن چیست ؟ اگر یکی از شرایط زیر را دارید، وب سایت به عنوان یکی از ملزومات اصلی کسب و کارهای امروزی، می تواند برای شما کمک کننده باشد، در غیر این صورت نیازی به داشتن آن ندارید :

اگر شما شغل خاصی دارید که نیاز است در مورد آن اطلاعاتی را به کاربرانتان بدهید، برای مثال پزشک یا وکیل هستید. داشتن یک وب سایت به شما کمک می کند، خدمات خودتان را با جزئیات کامل به کاربران معرفی کنید، یک فضای ارتباطی جدید با آن ها ایجاد کنید و حتی به سوالات آن ها پاسخ دهید. در این فرآیند کاربران جدیدی توسط جستجو در اینترنت با شما و خدمات شما آشنا می شوند. پس داشتن وب سایت یک امتیاز مثبت در زمینه شغلی شما به حساب می آید.

اگر دارای مجموعه یا شرکتی خدماتی هستید نیز داشتن وب سایت برای شما نه تنها مثبت است، بلکه از ملزومات امروزی یک کسب و کار موفق به شمار می آید. شما می توانید خدمات خودتان را به کاربران معرفی کنید، کاربران جدیدی را توسط جستجوهایی که داخل اینترنت می شود با مجموعه و خدماتتان آشنا کنید و حتی بعضی از خدمات را به صورت آنلاین، بدون اینکه کاربران شما نیازی به ارتباط با شما داشته باشند، به آن ها ارائه کنید.

اگر شما دارای یک فروشگاه هستید و یا محصولاتی برای فروش دارید، با داشتن یک وب سایت می توانید محصولات خود را برای فروش به کاربران قرار دهید. از مزایای داشتن وب سایت برای شما، در دسترس قرار گرفتن محصولات شما برای تعداد بسیار زیادی از کاربران می باشد که ترجیح می دهند به دلیل مزایای زیاد خریدهای اینترنتی، مانند امکان مقایسه محصولات، امکان مقایسه قیمت ها، امکان انتخاب از بین تنوع های بسیار زیاد محصولات، خریدهای خود را آنلاین انجام دهند.

در واقع یک وب سایت می تواند شعبه دیجیتالی کسب و کار شما باشد، اگر شما دارای یک فروشگاه در سطح شهرتان باشید، یک یک مرکز خدماتی داشته باشید، نهایتا محدود به ساعات خاصی فعالیت در طول روز هستید و همچنین مشتریان شما محدود به جمعیتی است که در آن محدوده جغرافیایی زندگی می کنند. چنین محدودیت هایی به هیچ وجه در فضای دیجیتال وجود ندارد، کاربران می توانند در هر ساعت از شبانه روز که دوست داشتند، وارد وب سایت شما شده، محصولات و خدمات شما را بررسی کرده و حتی سفارش خود را ثبت کنند. تمام کاربرانی که دسترسی به اینترنت دارند به سادگی می توانند وارد سایت شما شوند و محصولات و خدمات شما دیگر محدود به یک منطقه جغرافیایی خاص نیست.

انواع وب سایت ها

وب سایت ها بر اساس سرویس هایی که ارائه می کنند و عملکردشان طبقه بندی می شوند. می توانیم وب سایت ها را به چهار دسته بندی تقسیم کنیم :

  • وب سایت های شخصی
  • وب سایت های شرکتی
  • وب سایت های خدماتی
  • وب سایت های فروشگاهی

تفاوت میان این دسته بندی ها تنها در امکاناتی است که بسته به نوع وب سایت مورد نیاز است. برای مثال در وب سایت های شخصی، احتمالا شما نیازی به داشتن یک پروسه خرید آنلاین و یا درگاه پرداخت آنلاین ندارید، اما در وب سایت های فروشگاهی، اساس اصلی وب سایت، داشتن پروسه خرید آنلاین و درگاه پرداخت آنلاین می باشد.

هزینه و زمان طراحی وب سایت

قبل از اقدام به طراحی یک وب سایت، ابتدا باید هدف از به وجود آمدن این وب سایت مشخص باشد. پس از مشخص شدن هدف وب سایت، امکانات مورد نیاز آن وب سایت برای سرویس دهی مناسب به کاربران مشخص می شود و هزینه و زمان طراحی دقیقا بستگی به نوع امکانات مورد نیاز و تعداد آن ها دارد. وب سایت های شخصی معمولا امکانات کمتری نسبت به وب سایت های خدماتی و فروشگاهی نیاز دارند به همین دلیل نیز زمان طراحی کوتاه تری دارند، اما اگر بخواهید به صورت حدودی بازه زمانی مناسب را برای طراحی وب سایت بدانید، می شود گفت برای :

  • طراحی وب سایت شخصی ۱۵ الی ۲۰ روز
  • طراحی وب سایت شرکتی ۱۵ الی ۲۵ روز
  • طراحی وب سایت خدماتی ۳۵ الی ۴۵ روز
  • طراحی وب سایت فروشگاهی ۴۰ الی ۶۰ روز

زمان مورد نیاز است. هزینه طراحی هر کدام هم دقیقا به امکانات مورد نیاز آن وب سایت بستگی دارد. اگر قصد طراحی وب سایت برای خود و یا کسب و کار خود را دارید، ما می توانیم در این مورد به شما کمک کنیم. شما می توانید از مشاوره های مجموعه ما، هم به صورت حضوری و هم به صورت تلفنی، آن هم به صورت رایگان استفاده کنید.

 

منو