اینستاگرامشبکه های اجتماعی

شادوبن اینستاگرام چیست و چگونه از آن خارج شویم؟

آیا اخیراً متوجه افت مشارکت در پیج اینستاگرام خود شده‌اید؟ آیا تعداد فالوورهایتان کاهش یافته‌اند و به مانند گذشته فالوور خوبی دریافت نمی‌کنید؟ اگر این کابوس اینستاگرامی ‌بیش از حد برایتان آشناست و دست از سَر شما بر نمی‌دارد، این مقاله را بخوانید تا همه چیز را در مورد «شادوبن اینستاگرام» بدانید؛ اما قبل از وارد شدن به موضوع اصلی، این نکته را در خاطر داشته باشید که یکی از بدترین کارهایی که یک پیج در اینستاگرام می‌تواند انجام دهد، خرید فالوورهای جعلی و نقض الگوریتم‌های اینستاگرام است.

شادوبن اینستاگرام چیست؟

شادوبن اینستاگرام (Shadowban) یک اصطلاح رسمی نیست بلکه در بین کاربران رسانه‌های اجتماعی مطرح شده است. شادوبن به معنای این است که اینستاگرام دسترسی محتوای پیج شما را برای دیده شدن محدود کرده است. این مهم به نوبه خود منجر به کاهش تعامل می‌شود و پیشرفت پیج را دشوار می‌کند.

بنابراین، شادوبن می‌تواند منجر به رکود در رشد پیچ شما شود. شاخص اصلی شادوبن این است که هشتگ‌های شما در صفحات اکسپلورر برای هیچکس غیر از فالوورهایتان ظاهر نمی‌شود و دسترسی و دیدن پست‌های پیج شما محدود شده است. با این حال، تناقضی در این موضوع وجود دارد! اینستاگرام عمل شادوبن را رد کرده است و اصرار دارد که محتوای پیج افراد را پنهان نمی‌کند.

اینستاگرام در فوریه 2020 بیانیه‌ای منتشر کرد و اذعان داشت:

«ما درک می‌کنیم که کاربران در جستجوی هشتگ‌ها با مشکلاتی روبرو شده‌اند که این باعث می‌شود تا پست‌هایشان در اکسپلورر ظاهر نشوند. پس هنگام تولید محتوا توصیه می‌کنیم بیشتر بر روی هدف تجاری و نیازهای کاربران خود تمرکز کنید تا هشتگ‌ها!»

البته، کاهش فالوورها و کم شدن تعامل نیز می‌تواند به دلیل به روز رسانی‌های منظم الگوریتم اینستاگرام باشد. بنابراین اساساً، هیچ نتیجه‌ای برای این مشکل وجود ندارد! اگر به شادوبن مشکوک هستید، بهتر است از قوانین اینستاگرام پیروی کنید. برای پیگیری نحوه عملکرد پست‌های خود و در واقع تشخیص اینکه آیا مشکلی در نحوه نمایش محتوای شما در اینستاگرام وجود دارد، تجزیه و تحلیل پیج بهترین راه حل ممکن است.

از کجا بفهمیم شادوبن شده‌ایم؟

چرا یک پیج در اینستاگرام شادوبن می‌شود؟

اینستاگرام به صراحت اعلام نکرده است که چه چیزی باعث ایجاد شادوبن می‌شود یا حتی چرا این ممنوعیت‌ها وجود دارند اما به نظر کارشناسان ما، شادوبن‌ بر اساس اقدامات کاربر رخ می‌دهند. هرچه تعداد اقدامات کاربر به دور از قوانین اینستاگرام باشد، احتمال محرومیت بیشتر است.

حتما بخوانید: آموزش کامل آنالیز پیج اینستاگرام با اینسایت (Insights)‌

در زیر عوامل ایجاد شادوبن را بررسی می‌کنیم:

 • شما از نرم افزاری استفاده می‌کنید که شرایط خدمات اینستاگرام را نقض می‌کند. این نرم افزارها شامل ربات‌هایی می‌شود که وظیفه‌شان جذب فالوور برای پیج‌های مختلف است. برخی از این برنامه‌ها وظیفه ارسال پست در زمان مشخص را دارند یا دایرکت مستقیم می‌فرستند.
 • شما از محدودیت‌های روزانه و ساعتی اینستاگرام سوء استفاده می‌کنید و این شامل تعداد عکس‌هایی است که لایک می‌کنید، تعداد کامنت‌های که می‌گذارید و تعداد افرادی است که فالو یا آنفالو می‌کنید. شما نباید بیش از 150 لایک، 60 کامنت و 60 فالوور یا آنفالو در هر ساعت داشته باشید.
 • شما از هشتگ نادرست استفاده می‌کنید. گاهی اوقات یک هشتگ ساده می‌تواند با محتوای نامناسب مانند هرزنامه یا تصاویر حساس نژادی استفاده می‌شود و وقتی این اتفاق میفتد و اینستاگرام متوجه آن می‌شود، آن هشتگ را یا به طور کامل حذف می‌کند یا استفاده از آن را محدود می‌سازد.
 • ریپورت شدن حساب شما به دلیل نقض شرایط خدمات یا دستورالعمل‌های انجمن مانند ارسال هرزنامه، نقض حق کپی رایتینگ، ارسال محتوای نامناسب و سایر رخ داده است.

شادوبن اینستاگرام چیست؟

از کجا بفهمیم شادوبن شده‌ایم؟

با تست‌های ساده زیر بررسی کنید که شادوبن شده‌اید یا خیر:

 • شخصی که دارای حساب اینستاگرام است و شما را دنبال نمی‌کند را شناسایی کنید.
 • با استفاده از هشتگ‌هایی که به طور مرتب استفاده می‌کنید، یک پست جدید در حساب اینستاگرام خود ایجاد کنید.
 • از شخصی که شما را دنبال نمی‌کند بخواهید هشتگ‌هایی که در پست خود تگ کرده‌اید را بررسی کند.
 • اگر پست شما در فیدهای هشتگ شخصی که شما را فالو نمی‌کند نشان داده شود، شما شادوبن نیستید و اگر پست‌های شما در فیدهای هشتگ شخصی که شما را فالو نمی‌کند نمایش داده نشود، شادوبن شده‌اید.

حال نگران نباشید. بیایید ابتدا بفهمیم که چرا اینستاگرام حساب کسب و کار شما را تحت شادوبن قرار می‌دهد و در ادامه راهی برای رفع آن پیدا می‌کنیم.

چرا یک پیج در اینستاگرام شادوبن می‌شود؟

چگونه از شادوبن اینستاگرام خارج شویم؟

شما ممکن است فکر می‌کنید که تحت شادوبن قرار گرفته‌اید. دلایل مختلفی می‌توانند علت اصلی این موضوع باشند. در زیر مواردی وجود دارند که می‌توانید آنها انجام دهید تا از ایجاد شادوبن شدن در اینستاگرام جلوگیری کنید:

 • از ربات‌ها برای افزایش فالوورها در اینستاگرام استفاده نکنید. به طور فشرده لیست فالوورهای خود را بررسی کرده و دسترسی به همه حساب‌های ربات را با دقت لغو کنید. برای حفظ اعتبار از همه پیح‌های مشکوک جدا شوید.
 • از هشتگ‌هایی که در لیست هشتگ‌های ممنوعه در اینستاگرام قرار دارند، استفاده نکنید. همچنین، از هشتگ‌های مربوطه در پست‌های خود به میزان کمی استفاده کرده و سعی کنید تعداد آنها را در هر پست حداکثر 5 تا 6 هشتگ نگه دارید.
 • کامنت‌های واقعی را در پست‌های اینستاگرام بنویسید و به طور ارگانیک با پیج‌های دیگر ارتباط برقرار کنید. سعی کنید کامنت‌های معنی‌دار بگذارید. توجه داشته باشید که کامنت‌های عمومی ممکن است به اینستاگرام این سیگنال را ارسال کند که توسط ربات انجام شده است.
 • استفاده از برنامه‌های شخص ثالث که شرایط خدمات اینستاگرام را رعایت نمی‌کنند، خودداری کنید. این برنامه می‌توانند پست‌های شما در زمانی که مشخص کرده‌اید، داخل پیچ ارسال کنند.
 • هرگز فالوور در اینستاگرام نخرید. این عمل غیراخلاقی است و مطمئناً نمی‌تواند میزان تعامل شما را افزایش دهد.
 • اگر فکر می‌کنید حساب شما تحت شادوبن قرار گرفته است، به مدت 48 ساعت از فعالیت خود در اینستاگرام دست بکشید. برخی از کاربران گزارش داده‌اند که چنین استراحتی می‌تواند با بازنشانی سیستم به رفع آسیب کمک کند.
 • به قوانین اینستاگرام پایبند باشید و دستورالعمل‌های آن را با دقت بخوانید تا مطمئن شوید که قوانین را نقض نمی‌کنید.

حتما بخوانید: چگونه شخص یا پیجی را در اینستاگرام بلاک کنیم؟

کلام آخر

شادوبن اینستاگرام اغلب نشان می‌دهد که تا چه اندازه پیج شما دچار تعامل کم شده است. این مهم می‌تواند پتانسیل رشد پیج شما را از بین ببرد؛ اما مواردی که در بالا بیان کردیم می‌توانند شانس شما را برای دیده شدن و تعامل مناسب افزایش دهند. بنابراین می‌توانید پیج خود را در بستر اینستاگرام توسعه دهید.

از بهترین شیوه‌ها و تغییرات در الگوریتم‌های اینستاگرام مطلع باشید. به طور خلاصه، اگر از شرایط و ضوابط اینستاگرام پیروی می‌کنید، هیچ نگرانی نخواهید داشت. به خاطر داشته باشید که اقدامات احتیاطی، همیشه ایده بهتری نسبت به مواجهه با عواقب عدم اجرای آنهاست. روش‌های ارگانیک زیادی برای رشد یک برند در فضای اینستاگرام وجود دارد.

منبع: atisfyreach.com

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا