شبکه های اجتماعی

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

در این واقعیت که این روزها اینفلوئنسر مارکتینگ بسیار رواج پیدا کرده است شکی نیست، در سال گذشته بیش از 70 درصد از برند‌ها ‌از اینفلوئنسرها به عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی خود استفاده کردند. اکثر این برند‌ها ‌موفقیت زیادی کسب کردند زیرا اینفلوئنسر مارکتینگ می‌‌‌‌تواند ابزار مؤثری برای شناخته شدن برند در میان مردم باشد. اما اصطلاح اینفلوئنسر مارکتینگ دقیقاً به چه موضوعی اشاره دارد؟ برای پاسخ با نیلونکس مگ همراه باشید.

تعریف اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ یا بازاریابی تأثیرگذار (Influencer Marketing) به عنوان یک مفهوم، خیلی هم چیز جدیدی نیست! برندها بزرگ به افراد مشهور برای تبلیغ محصولاتشان هزینه پرداخت می‌کنند.

اما با کنار رفتن بازاریابی سنتی و سوق دادن مشتریان به سمت رسانه‌های اجتماعی و شکل‌های نوظهور بازاریابی دیجیتال، نوع جدیدی از بازاریابی با عنوان اینفلوئنسرهای آنلاین ظاهر شد. امروزه اینفلوئنسر مارکتینگ شامل یافتن یک فرد مشهور در اینستاگرام، توییتر یا یوتیوب با مخاطبان بسیار زیاد است.

هر اینفلوئنسر وقت خود را صرف طراحی هویت برند خود و افزایش مخاطبانش کرده است. او ‌از طریق تولید محتوا در مخاطبان خود اعتماد ایجاد کرده است. کسب و کارها ‌نیز ممکن است برای توسعه برند خود به اینفلوئنسرها اعتماد کنند زیرا مخاطبان به آنها اعتماد دارند!

به همین دلیل انتخاب اینفلوئنسر مناسب برای توسعه برند امری ضروری است. انتظار می‌رود تا سال 2021، اینفلوئنسر مارکتینگ به ارزش 5 تا 10 میلیارد دلار برسد، رقمی که به طور تصاعدی هر ساله در حال افزایش است.

تعریف اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر کیست؟

شخص یا گروهی که توانایی تأثیر گذاشتن بر رفتار یا عقاید مخاطبان را دارد، اینفلوئنسر نام دارد. اینفلوئنسرهای شبکه‌های اجتماعی افرادی هستند که مخاطبان خود را با استفاده از تولید محتوای غنی به صورت ارگانیک جذب کرده‌اند.

اینفلوئنسرها طرفداران زیادی دارند، آنها با تولید ویدئو و تصاویر زیبا سعی بر این دارند که در یک حوزه خاص، مطالب مفید و آموزشی را در اختیار مخاطبان خود قرار دهند. ویژگی‌های مهم آنها شامل جذابیت، سرگرم کننده بودن و توجه به نیازهای اصلی افراد است.

شما به عنوان اینفلوئنسر باید بتوانید به عنوان بخشی از استراتژی خود، اطلاعات مفید و مداومی را ارائه دهید. باید در مورد محصولات و خدماتی که ارائه می‌‌‌‌دهید یا حتی آن‌هایی که برای دیگران تبلیغ می‌‌‌‌کنید، از خود علاقه نشان دهید. تبدیل شدن به یک اینفلوئنسر عالی نیاز به تمرکز و صداقت و برقراری ارتباط و بازاریابی شخصی دارد، این کاری نیست که هرکسی بتواند آن را انجام دهد!

همچنین، اینفلوئنسرها اغلب شامل افراد زیر هستند:

 • افراد مشهور که اغلب شامل بازیگران، خوانندگان، موزیسین‌ها، مدل‌های لباس و هر فرد دیگری که در میان مردم شناخته شده است.
 • کارشناسان و کسانی که صاحب اندیشه یا ایده هستند.
 • بلاگرها که در حوزه خاصی مانند غذا، آرایش، چیدمان منزل و غیره محتوا تولید می‌کنند.

اهمیت اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ صنعتی است تاز راه خود را در فضای آنلاین باز کرده است. مردم به جای توجه به تبلیغات سنتی، حالا بیش از هر زمان دیگری از شبکه‌های اجتماعی برای خرید محصولات، آموزش و سرگرمی بهره می‌برند. در این میان، اینفلوئنسرها به برند‌ها ‌اجازه می‌دهند تا ارتباط بین کسب و کارها با مخاطبان نزدیک‌تر و آسان‌تر از قبل شود.

اگر برند‌ها ‌بخواهند رابطه‌ای واقعی با مشتریان بالقوه برقرار کنند، قطعاً اینفلوئنسر مارکتینگ در آن نقش مهم ایفا می‌کند. به علاوه، اینفلوئنسرها از تهیه دستور غذای جدید گرفته تا مراقبت از پوست و مسائل آرایشی، در هر زمینه‌ای فعالیت می‌کنند. آنها به شما این امکان را می‌دهند که اطلاعات جمعیتی مخاطبان اعم از سن، علاقه مندی، طرز فکر و موارد دیگر را هدف قرار دهید.

اهمیت اینفلوئنسر مارکتینگ

فواید اینفلوئنسر مارکتینگ

مزایای بازاریابی تأثیرگذار به شرح زیر است:

نتایج فوری

اگر اینفلوئنسرها را به درستی شناسایی کنید، می‌توانید در عرض تنها چند روز به فروش خوبی دست پیدا کنید. اگرچه انتخاب اینفلوئنسر مناسب ممکن است مدتی طول بکشد اما پس از تبلیغات پست شما، فوراً مزایای آن را مشاهده خواهید کرد. بسیاری از راه‌های تبلیغاتی دیگر  به اندازه بازاریابی تأثیرگذار نمی‌توانند نتایج فوری در فروش و جذب مخاطب را به‌ همراه داشته باشد.

به دست آوردن اعتبار

مدتی طول می‌کشد تا مخاطبان هدف به برند شما اعتماد کنند. اینفلوئنسر مارکتینگ مطمئناً به تسریع روند اعتبار برند شما کمک می‌کند. به طور معمول، مخاطبان به آن دسته اینفلوئنسرهایی که دنبالشان می‌کنند، اعتماد کامل دارند. در حقیقت، هر توصیه‌ای که اینفلوئنسرها می‌کنند، بر ذهن و طرز فکر فالوئرها تأثیر می‌گذارد.

مناسب همۀ مشاغل

مهم نیست که کسب و کار شما چقدر بزرگ یا چقدر کوچک باشد، بازاریابی تأثیرگذار توانایی ارائه نتایج شگفت انگیز برای برند شما را دارد. از اینفلوئنسرهای کوچک که نرخ‌های مقرون به صرفه‌تری دارند تا اینفلوئنسرهای مشهور که برای هر پست میلیون‌ها تومان دریافت می‌کنند، برای هر کسب و کاری یک اینفلوئنسر وجود دارد!

دسترسی به مخاطب هدف

در سال 2020، تخمین زده شدکه 3.6 میلیارد نفر از انواع مختلف رسانه‌های اجتماعی می‌کنند، این بدین معناستکه اینفلوئنسر مارکتینگ می‌تواند برند شما را به میلیاردها نفر نشان دهد. بسیاری از کانال‌های بازاریابی نوید این گستردگی را می‎دهند اما برخی از آنها مانند اینستاگرام می‌توانند بیشترین تأثیر را دیده شدن و دسترسی راحت به مخاطبان فراهم کند.

فواید اینفلوئنسر مارکتینگ

انواع اینفلوئنسر مارکتینگ

به عنوان یک مدیر کسب و کار، یافتن اینفلوئنسرهایی که با ارزش‌های برند شما همسو باشند، مهم است. این موضوع به شما کمک می‌کند تا ضمن حفظ برند خود، به مخاطبان هدف دسترسی نزدیک‌تری داشته باشید. نیازی نیست به دنبال اینفلوئنسرها با بیشترین مخاطب باشید! در عوض، به دنبال افرادی باشید که با ارزش‌های برند شما همسو بوده و مخاطبان را به سمت شما هدایت کنند.

اینفلوئنسرها بر اساس میزان مخاطب خود در سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

 • اینفلوئنسرهای کوچک (زیر 10000 نفر فالوور): این افراد برای دسترسی به مخاطبان خاص با مقدار Reach پایین بسیار ایده آل هستند.
 • اینفلوئنسرهای متوسط (10000 تا 250000 فالوور): این اینفلوئنسرها ممکن است به اندازه افراد مشهور Reach بالایی نداشته باشند اما مخاطبانی دارند که معمولاً به توصیه‌های آن‌ها ‌اعتماد می‌کنند.
 • اینفلوئنسرهای بزرگ (بیش از 250000 فالوور) این‌ها ‌افراد مشهوری در یوتیوب و اینستاگرام هستند. در حالی که آن‌ها بالاترین Reach را دارند اما ممکن است اعتباری که در ارتباط با اینفلوئنسرهای متوسط وجود دارد را فراهم نکنند، بنابراین قبل از هر کاری فکر کنید!

نکته: Reach به تعداد تک به تک کاربرانی که از یک پست بازدید کرده‌اند گفته می‌شود.

استراتژی در راه اندازی کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ اگر به خوبی انجام شود به شما کمک می‌کند تا اصالت برند خود را ارتقا دهید و اعتمادسازی کنید. این امر باعث ایجاد تعامل بالا، بازدید از سایت و تبدیل مخاطب به خریدار خواهد شد. پس بدون درنگ بریم ببینیم چطور می‌توانیم یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ را راه اندازی کنیم:

1- اهداف خود را مشخص کنید

هدف از هر کمپین بازاریابی «ارزش آفرینی» است! بدون تعیین اهداف مشخص، شما نمی‌توانید مناسب‌ترین ارزش را برای طرفداران خود ارائه دهید. سپ اگر در حال راه اندازی یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ دهید، باید قبل از شروع کار به پاره‌ای از سؤالات پاسخ دهید.:

 • آیا هدف بهبود عملکرد است؟ مثلاً به دنبال افزایش نرخ تعامل، آگاهی از برند و اعتمادسازی هستیم؟
 • آیا هدف افزایش تعداد فالوورها در شبکه‌های اجتماعی است؟
 • آیا محصول جدیدی را روانه بازار می‌کنیم؟
 • آیا رویداد مهمی داریم که می‌خواهیم آن را تبلیغ کنیم؟

انواع اینفلوئنسر مارکتینگ

2- محتوای عالی تولید کنید

اگر محتوای مناسب تهیه نکنید، حتی همکاری با بهترین اینفلوئنسرها هم نمی‌تواند سودبخش باشد. ایجاد یک تصویر گرافیکی یا ویدیو تبلیغاتی که در نهایت بی‌سلیقگی تهیه شده است تمام هزینه شما را به باد خواهد داد! پس سعی کنید بر روی تولید محتوای خود دقت بیشتر کنید. محتوای مناسب می‌تواند شرایط را در بر داشته باشد:

 • برای هدفی خاص طراحی شود.
 • مطابق نیاز مخاطب باشد.
 • چشم نواز و زیبا باشد.
 • برای مخاطبان مفید و آموزنده باشد.

3- اینفلوئنسر مناسب را انتخاب کنید

وقتی اهداف خود را تعیین کردید، اکنون باید به دنبال اینفلوئنسر مناسب باشید. اینفلوئنسر انتخابی باید به برند شما وفادار بوده و اهدافتان را درک کرد. انتخاب نوع اینفلوئنسر بستگی به این دارد که کمپین شما چه هدفی را دنبال می‌کند. سپس از خود سؤالات زیر را بپرسید:

 • اینفلوئنسر انتخابی چه تعداد فالوور، لایک و کامنت دارد؟
 • نرخ تعامل (اینگیجمنت) پیج اینستاگرام یا هر پلتفرم دیگر که اینفلوئنسر در آن فعالیت می‌کند، چقدر است؟
 • مخاطبان هدف آیا با محتوای تولیدی شما تعامل سازنده و مفید برقرار خواهند کرد؟

بعد از پاسخ دادن به پرسش‌های بالا، اکنون اینفلوئنسرها خود را از طریق راه‌های زیر پیدا کنید:

 • ارگانیک: در این روش نیاز به جستجو و به اصطلاح سرچ کردن دارید. این کار را می‌توانید در گوگل یا در شبکه‌های اجتماعی انجام دهید تا اینفلوئنسر مناسب خودتان پیدا کنید. این روش زمان‌بر ولی ارزان است.
 • آژانس‌ها: در روش دوم می‌توانید به سایت‌های فعال در حوزه دیجیتال مارکتینگ مراجعه کنید تا این آژانس‌های بتوانند به شما در پیدا کردن اینفلوئنسر کمک کنند. این روش سریع ولی هزینه‌بردار است.

اگر دستی به سرچ دارید و در فضای آنلاین دستی دارید، از روش ارگانیک استفاده کنید. اما اگر تازه وارد این فضا شده اید و زمانی برای تلف کردن ندارید، به آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ مانند نیلونکس مراجعه کنید.

قیمت تبلیغات اینفلوئنسرها

قیمت تبلیغات اینفلوئنسرها

در اینفلوئنسر مارکتینگ برخی از روش ها برای همکاری با اینفلوئنسرها وجود دارد که تاحدودی مقدار هزینه کار را می‌توان سنجید. این روش‌ها به شرح زیر هستند:

 • هزینه به ازای نرخ تعامل: تعداد اینگیجمنت می‌تواند هزینه کار تعیین کند. اینفلوئنسرها با در دسترس قرار دادن تعداد اینگیجمنت‌های پست‌ها و استوری‌های خود، به کسب و کارها برای تبلیغات کمک می‌کنند.
 • هزینه به ازای پست: کسب و کارها با پرداخت هزینه یک پست (ویدیو یا عکس) می‌توانند از اینفلوئنسرها برای تبلیغات خدمات خود استفاده کنند. این هزینه بر حسب شهرت و تعامل اینفلوئنسرها متفاوت است اما هرچه اینفلوئنسر مشهورتر باشد، قیمت بیشتر است.
 • هزینه به ازای کالا: ممکن است کسب و کاری به جای پرداخت هزینه (نقدی) یک کالای خود را هم برای تبلیغ و هم به ازای دستمزد تبلیغ به اینفلوئنسر ارائه دهد. در این روش هیچ پولی رد و بدل نمی‌شود و اینفلوئنسر فقط کالا دریافت می‌کند. این روش ممکن جزء شرایط کاری یک اینفلوئنسر باشد یا نباشد!
 • هزینه به ازای تبدیل: به غیر از هزینه اولیه، اگر یک اینفلوئنسر بتواند محصولی یا خدماتی را در پیج اینستاگرام یا صفحه یوتیوب خود بفروشد یا نرخ تعامل، تعداد فالوور، لایک و کامنت مورد نظر را برای کسب و کار مربوطه تأمین کند، هزینه ثانویه‌ای را به ازای تبدیل دریافت می‌کند.

کلام آخر

در استراتژی اینفلوئنسر مارکتینگ، کسب و کارها باید مرتباً با اینفلوئنسرهای شبکه‌های اجتماعی ارتباط برقرار کنند. هرچه مرتباً این کار را انجام دهند و استراتژی درستی را تدوین کنند، می‌توانند به گسترش برند خود کمک کنند. به طور کلی، قبل از تصمیم گیری در مورد انتخاب اینفلوئنسر مناسب، آگاهانه تصمیم بگیرید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا