سئو

سئو | SEO

در این مقاله آموزشی قصد داریم شما را با سئو، موارد تاثیرگذار در سئو و نکات مهم آن آشنا کنیم. تمام آموزش به صورت طبقه بندی شده داخل جدول محتوا قرار گرفته است که شما می توانید با کلیک روی هر کدام از موضوعات موجود در جدول محتوا، مستقیما به قسمت مربوط به آن موضوع بروید.

موتور جستجو چیست ؟

موتورهای جستجو را در واقع می توان ماشین های پاسخگویی به سوالات کاربران دانست. آن ها با پردازش میلیاردها محتوا که جمع آوری کرده اند، آن ها را بر اساس فاکتورها زیادی طبقه می کنند و در زمان جستجوی کاربران، نزدیک ترین محتوا به پاسخ کاربر را به او نمایش می دهند. موتورهای جستجو این اطلاعات را که شامل صفحات وب، فایل های PDF، تصاویر، ویدیوها و … می باشند از سراسر اینترنت طی عملیاتی که با نام Crawling & Indexing یا خزیدن و فهرست کردن نامیده می شود، انجام می دهند. سپس آن ها این اطلاعات را بر اساس فاکتورهایی طبقه بندی کرده و زمان جستجوی کاربران بهترین گزینه ها را به آن ها نمایش می دهند.

سئو چیست ؟

سئو (SEO) مخفف عبارات Search Engine Optimization به معنای بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو می باشد. سئو مجموعه اقدامات تخصصی است که روی یک وب سایت انجام می شود تا وب سایت شما در صفحات بالاتر در موتورهای جستجو نمایش داده شده و ورود کاربران به سایت شما افزایش پیدا کند. با توجه به اینکه بیشتر ترافیک اینترنت توسط موتورهای جستجو هدایت می شود،  اگر شما یک وب سایت عالی با تنوع محصولات و خدمات عالی داشته باشید، تا زمانی که وب سایت شما در نتایج جستجوی کاربران نمایان نشود، شانس زیادی برای معرفی و فروش محصولات و خدمات خود ندارید.

انواع نتایج جستجو

نتایج جستجوی موتورهای جستجو را می توان به دو دسته بندی Organic و Paid دسته بندی کرد. دسته Organic که با نام ترافیک طبیعی نیز شناخته می شوند، صفحاتی هستند که با انجام اقدامات سئو بالا آمده اند و دسته Paid برای نمایش داده شدن در صدر موتورهای جستجو، به آن ها هزینه پرداخت کرده اند. صفحه نمایش نتایج موتورهای جستجو که SERP یا Search Engine Result Page نامیده می شود، هر دو دسته را همزمان نمایش می دهد. برای مثال به تصویر زیر دقت کنید. نتایجی که کلمه Ad کنار آن ها درج شده است به صورت Paid هستند و برای نمایش داده شدن به موتور جستجوی گوگل هزینه پرداخت کرده اند. ما آن ها را با رنگ قرمز برای شما مشخص کرده ایم. همچنین پس از این نتایج اولین نتیجه Organic را می بینید که کلمه Ad کنار آن درج نشده است، ما این نتیجه را با رنگ سبز برای شما مشخص کرده ایم.

چرا سئو اهمیت دارد ؟

تبلیغات، شبکه های اجتماعی و … می توانند کاربران را به سمت سایت هدایت کنند، اما همچنان رتبه 1 ورود کاربران به یک وب سایت، موتورهای جستجو هستند. با انجام سئو و بالا آمدن وب سایت به صورت طبیعی، ورود کاربران به وب سایت افزایش می یابد. شما می توانید با استفاده از سرویس های تبلیغاتی موتورهای جستجو مانند Google Adwords نیز در صفحه اول گوگل باشید، اما طبق تحقیقات انجام شده، تعداد بسیار کمی از کاربران روی لینک شما کلیک خواهند کرد. آن ها به وب سایت هایی که سئو طبیعی دارند بیشتر احترام می گذارند. طبق تحقیق انجام شده توسط شرکت Moz روی جستجو کاربران آمریکایی، تنها 2.8% کاربران روی لینک هایی که با تبلیغات در صفحه اول هستند کلیک کردند. (لینک سایت Moz)

یکی دیگر از مزایای سئو این می باشد که بر خلاف تبلیغات، شما نیاز به اختصاص بودجه های منظم و هزینه های زیاد برای نمایش دادن سایتتان در صفحات اول ندارید.

سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سفید به مجموعه اقدامات و استراتژی هایی گفته می شود که موازی با قوانین موتورهای جستجو حرکت می کنند و مبنای این استراتژی ها ارزش قائل شدن برای کاربران آن وب سایت می باشد.

سئو کلاه سیاه به مجموعه اقدامات و استراتژی هایی گفته می شود که سعی در کلک زدن به موتورهای جستجو را دارند. اگر چه در بسیاری از مواقع این روش باعث بالا آمدن سریع وب سایت شما می شود، اما مطمئن باشید دیر یا زود به دلیل عدم رعایت قوانین موتورهای جستجو، جریمه شده و حتی از نتایج آن ها حذف می شوید. حذف شدن از نتایج جستجو برای بسیاری از کسب و کارهای آنلاین، به معنای پایان کار و ورشکستگی آن کسب و کار می باشد.

رابطه موتورهای جستجو و صنعت سئو

شاید بارها از خودتان سوال پرسیده باشید که قوانین سئو از کجا آمده است و آیا اصلا موتورهای جستجو در مورد آن صحبت می کنند یا تمام این موارد نظرات کارشناسان و متخصصان این حوزه است ؟ جالب است بدانید که موتورهای جستجو خودشان یکی از توسعه دهندگان اصلی صنعت سئو هستند و به صورت منظم در مورد آن صحبت می کنند، آموزش تهیه می کنند و یا حتی کنفرانس برگزار می کنند. همچنین شرکت گوگل به عنوان غول موتورهای جستجو که بالاترین میزان جستجوی کاربران را نیز در اختیار دارد، یک آموزش کامل در مورد سئو تحت عنوان Search Engine Optimization Starter Guide تهیه کرده است و حتی این شرکت یک Forum اختصاصی به نام Webmaster Central Help Forum برای کمک به فعالان حوزه سئو نیز راه اندازی کرده است.

موتورهای جستجو چگونه کار می کنند ؟

موتورهای جستجو ۳ مرحله اصلی دارند :

مرحله Crawling یا خزیدن :‌ جستجو کردن اینترنت برای محتوا. آن ها محتوا و کدهای هر لینکی که پیدا کنند را بررسی می کنند.

مرحله Indexing یا فهرست کردن : ذخیره سازی و سازمان دادن به محتواهایی که در مرحله Crawling پیدا کرده اند در این مرحله انجام می شود. صفحاتی که Index می شوند قابلیت نمایش داده شدن در نتایج جستجو را پیدا می کنند.

مرحله Ranking یا رتبه بندی : در این مرحله محتوای فهرست شده در مرحله قبل را، بر اساس بیشترین تا کمترین ارتباط با موضوع، رتبه بندی می کنند تا بر اساس این رتبه بندی بهترین ها را در نتایج جستجو نمایش دهند.

مرحله Crawling چیست و چگونه انجام می شود ؟

مرحله Crawling یا خزیدن یک فرآیند کشف محتوای جدید توسط گروهی از ربات های موتورهای جستجو که به Crawlers (خزنده ها) و Spiders (عنکبوت ها) معروف هستند می باشد. این محتوا می تواند عکس، فیلم، فایل PDF و … باشد. ربات های گوگل که به Googlebot معروف هستند، این کار را با تعداد کمی سایت شروع می کنند، سپس لینک هایی که در این سایت ها وجود دارد را دنبال می کنند و سایت ها و لینک های جدیدی را کشف کرده و اطلاعات آن ها را فهرست خود که Caffeine نام دارد ذخیره می کنند.

مرحله Indexing چیست ؟

مرحله پس از Crawling می باشد که در این مرحله، موتورهای جستجو فرآیندی را روی فهرست ربات های خود (Caffeine) که در مرحله قبلی تهیه شده است، انجام داده می دهند. در این فرآیند لینک های موجود در Caffeine سازماندهی می شود.

مرحله Ranking چیست ؟

مرحله Ranking سومین مرحله از فرآیند تهیه و طبقه بندی اطلاعات توسط موتورهای جستجو می باشد. این مرحله یکی از مهم ترین مراحل می باشد. در این مرحله موتورهای جستجو، لینک های را که در مرحله Indexing فهرست شده است، بررسی کرده و بر اساس معیارهایی آن ها را از بالا به پایین مرتب می کنند. وقتی کاربری اقدام به جستجو می کند، موتورهای جستجو اقدام به بررسی فهرست خود کرده و مرتبط ترین محتوای فهرست شده به موضوع جستجوی کاربر را به او نمایش می دهند. در واقع می شود گفت، بالاترین رتبه های نتایج جستجوی کاربران، مرتبط ترین صفحات به موضوع جستجوی کاربران هستند.

آیا سایت من Crawl و Index شده است ؟

خوب حالا که با نحوه عملکرد موتورهای جستجو و فرآیند آن آشنا شدید، به شما روشی می آموزیم که بررسی کنید آیا سایت شما در موتور جستجوی گوگل Index شده است ؟ و اگر شده است دقیقا کدام صفحات شما Index شده اند ؟ با این روش می توانید آماری از صفحات Index شده خود در گوگل داشته باشید و ببینید که گوگل کدام صفحات شما را نمایش می دهد.

برای این کار ابتدا وارد سایت گوگل شوید، سپس در کادر جستجو آدرس سایت خود را به این صورت تایپ کنید : site:yoursite.com

با اینکار گوگل تمام صفحاتی که از سایت شما index کرده است را در نتایج جستجو نمایش می دهد و شما می توانید صفحات index شده سایت خود را مشاهده بفرمایید. البته شما می توانید گزارش بسیار کامل تری نیز توسط سرویس Google Search Console از صفحات خود که در گوگل index شده اند داشته باشید.

سایت من در گوگل نمایش داده نمی شود، مشکل چیست ؟

اگر از روش بالا استفاده کردید و گوگل هیچ لینکی به شما نمایش نداد، به این معناست که سایت شما در گوگل Index نشده است. این مورد می تواند دلایلی مختلفی داشته باشد :

 • سایت شما جدید هست و تا این لحظه توسط Crawler های گوگل بررسی نشده است. (آن ها هنوز به سایت شما سر نزده اند).
 • لینک وب سایت شما در هیچ وب سایت دیگری وجود ندارد.
 • ساختار سایت شما مناسب برای عملکرد Crawler ها نیست.
 • سایت شما دارای کدهایی هست که ورود Crawler ها را بلاک کرده است و به آن ها اجازه دسترسی به محتوای وب سایت را نمی دهد.
 • سایت شما توسط به دلیل عدم رعایت قوانین گوگل جریمه شده و از نتایج جستجو حذف شده است.

فایل robots.txt چیست ؟

فایل robots.text یک فایل متنی است که در پوشه اصلی سایت شما (اصطلاحا root سایت شما) وجود دارد که می توانید آن را پس از ورود به هاست خود آن را در پوشه اصلی مشاهده کنید. وظیفه این فایل مشخص کردن سطح دسترسی برای ربات های موتورهای جستجو می باشد، این فایل تعیین می کند ربات های موتورهای جستجو اجازه دسترسی به چه صفحاتی را دارند و وارد چه صفحاتی نمی توانند شوند ؟ برای مثال شاید شما در سایت خود صفحاتی داشته باشید که به هر دلیلی صلاح ندانید توسط موتورهای جستجو index شده یا در نتایج آن ها نمایش داده شود، این صفحات می توانند یک صفحه قدیمی با اطلاعات بروز نشده یا صفحه ای با محتوای بی کیفیت باشد، یا صفحه ای مانند صفحه Login سایت شما. می توانید دسترسی به آن ها را برای ربات های موتور جستجو توسط این فایل مسدود کنید.

ربات های گوگل چگونه با robots.txt برخورد می کنند ؟

اگر ربات گوگل پس از ورود به سایت شما نتواند فایل robots.txt را پیدا کند، تمام سایت شما را crawl می کند.

اگر ربات گوگل پس از ورود به سایت شما فایل robots.txt را پیدا کند، با توجه به قوانین موجود در این فایل سایت شما را crawl می کند.

اگر ربات گوگل پس از ورود به سایت در دسترسی به فایل robots.txt با خطا مواجه شود و نتواند تشخص دهد سایت شما این فایل را دارد یا ندارد، سایت شما را crawl نخواهد کرد.

Crawl Budget چیست ؟

ربات های گوگل با هر بار ورود به سایت شما، فقط تعداد مشخصی از لینک ها را Crawl کرده و سپس سایت شما را ترک می کنند. اگر شما سایتی داشته باشید که هزاران لینک برای Index شدن در موتورهای جستجو داشته باشید، می توانید با مسدود کردن دسترسی به لینک های کم اهمیت تر، اولویت را با Crawl شدن لینک های مهم تر خود قرار دهید. به تعداد لینک هایی که هر بار ربات های گوگل پس از ورود به سایت شما اجازه Crawl کردن دارند، Crawl Budget گفته می شود.

آیا Crawler ها تمام محتوای شما را می بینند ؟

پس از اینکه Crawler های گوگل وارد سایت شما شده و شروع به Index کردن محتواهای شما کنند، آیا امکان دارد محتوایی را از دست بدهند و اصلا Index نکنند ؟ پاسخ بله هست ! اگر :

شما محتوایی ایجاد کرده اید و فقط کاربرانی که در سایت شما ثبت نام کرده و وارد شده اند می توانند آن را ببینند، آن محتوا توسط ربات های گوگل index نخواهد شد. آن ها ربات هستند و نمی توانند در سایت شما ثبت نام کنند تا محتوای شما را مشاهده کنند.

اگر برای دسترسی به محتوای های تولیدی خود یک کادر جستجو قرار دادید و کاربران فقط توسط وارد کردن کلمات کلیدی مربوط به آن محتوا در کادر جستجو امکان دسترسی به آن ها را دارند، آن صفحات نیز شانس خود را برای index توسط Crawler ها از دست می دهند. ربات ها در کادر جستجوی سایت شما چیزی نمی نویسند !

ربات های گوگل پس از وارد شدن به سایت شما، شروع به گشتن در لینک های سایت شما می کنند، اگر محتوایی داشته باشید اما لینکی از آن در سایت خود قرار نداده باشید، ربات ها نمی توانند آن را index کنند.

اگر محتوای متنی خود را توسط محتوای مولتی مدیا مانند تصاویر و ویدیوها نمایش می دهید، شانس Index شدن آن ها را پایین می آورید. موتورهای جستجو در شناسایی عکس ها روز به روز پیشرفته تر می شوند، اما همچنان اولویت با متن است.

نقشه سایت یا Sitemap چیست ؟

همانگونه در مورد نحوه عملکرد Crawler ها پس از ورود توضیح دادیم، آن ها پس از ورود به سایت شما لینک های شما را دنبال می کنند. نقشه سایت فایلی است که توسط شما ساخته شده و در سایت قرار می گیرد. این فایل حاوی لینک های سایت شما می باشد. ربات های موتورهای جستجو پس از ورود به سایت شما، در صورتی که سایت شما دارای نقشه سایت باشه، لینک های شما را از آن فایل بررسی می کنند. همچنین شما می توانید این فایل را در پنل مدیریتی موتورهای جستجوی (برای مثال پنل Google Search Console متعلق به شرکت گوگل) معرفی نمایید.

آیا Crawler ها هنگام دسترسی به لینک های شما با خطا مواجه می شوند ؟

در فرآیند Crawl کردن لینک های سایت شما، امکان دارد Crawler ها با خطاهایی مواجه شوند. این خطاها در  Google Search Console قسمت Crawl Erros قابل مشاهده هستند. این خطاها به دو دسته Server Errors (خطاهای سمت سرور) و Not Found Errors (خطاهای پیدا نشدن آن صفحه توسط Crawler) تقسیم می شوند.

 • خطاهای سمت سرور با یک کد ۳ رقمی که با ۵ شروع می شود، نمایش داده می شوند که یکی از مهم ترین آن ها خطای 500 می باشد که به معنای عدم دسترسی به سرور سایت است.
 • گروه بعدی خطاهای Not Found هستند که باا یک کد ۳ رقمی که با ۴ شروع می شود نمایش داده می می شوند یکی از مهم ترین آن ها خطای ۴۰۴ می باشد که به معنای پیدا نشدن محتوا در آن لینک می باشد. علت آن می تواند تغییر نام آن لینک، حذف شدن محتوا و دلایل دیگر باشد.

اگر نام لینکی را تغییر دادیم یا محتوایی را حذف کردیم، چه کنیم ؟

مهم ترین مساله برای موتورهای جستجو، نمایش نتیجه ای است که نزدیک ترین پاسخ به جستجوی کاربران باشد. اگر شما محتوایی داشته باشید که لینک آن را تغییر داده باشید اما همچنان با لینک قبلی در گوگل نمایش داده شود یا آن را حذف کرده باشید، کاربران با ورود به لینک آن با خطای ۴۰۴ مواجه می شوند، این هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجو ناخوشایند است. در چنین شرایطی بهتر است به موتورهای جستجو اعلام کنید که لینک صفحه شما تغییر کرده است یا محتوای آن صفحه به صفحه دیگری منتقل شده است. برای اعلام این مورد از 301Link Redirect استفاده می شود.

نقش لینک ها در سئو

لینک ها در سئو به دو دسته Internal Links یا لینک های داخلی و Backlinks یا لینک های خارجی تقسیم می شوند. لینک های داخلی لینک هایی هستند که که شما از داخل سایت خود به صفحات خود می دهید. برای مثال یک صفحه در سایت خود را به صفحه دیگری در سایت خود لینک می کنید. لینک های خارجی لینک هایی هستند که توسط سایت های دیگر به صفحات سایت شما داده می شوند. لینک ها نقش بسیار مهمی در سئو سایت بازی می کنند. اوایل موتورهای جستجو برای اینکه بررسی کنند کدام صفحه قابل اعتماد تر است، تعداد لینک هایی که با آن صفحه داده شده بود را ملاک اصلی قرار می دادند و هر صفحه ای که لینک بیشتری دریافت کرده بود بیشتر مورد تایید بود. لینک های خارجی عملکردی مانند تبلیغات دهان به دهان در دنیای واقعی دارند، برای درک بهتر این موضوع، در نظر بگیرید می خواهید برای صرف شام به یک رستوران بروید و می خواهید برای این مورد یک رستوران x را انتخاب کنید. :

 • پیشنهاد شده توسط دیگران : اعتبار بالا : اگر چندین نفر به شما بگویند که این رستوران بهترین رستوران شهر است، چون توسط دیگران به شما معرفی شده است پس اعتبار بالایی پیدا می کند.
 • پیشنهاد شده توسط صاحب رستوران : جانبدارانه، اعتبار پایین : اگر صاحب رستوران این پیشنهاد را بدهد،اعتبار بالایی ندارد.
 • پیشنهاد توسط منابع سطح پایین : اعتبار پایین و آسیب زننده : برای مثال صاحب رستوران به شخصی پول می دهد تا به شما بگوید این رستوران بهترین انتخاب شما است.
 • بدون پیشنهاد : اعتبار نامشخص : شما می خواهید به این رستوران بروید اما کسی را پیدا نمی کنید که در مورد آن به شما نظری بدهد.

به همین دلیل PageRank ساخته شد. Pagerank بخشی از الگوریتم اصلی گوگل با وظیفه آنالیز لینک می باشد که به نام یکی از بنیانگذاران گوگل Larry Page نام گذای شده است. این الگوریتم میزان اهمیت یک صفحه وب را بر اساس تعداد و کیفیت لینک هایی که به به آن صفحه داده شده است مشخص می کند. هر چه یک صفحه از منابع معتبر، بک لینک های طبیعی گرفته باشد، اعتبار بالایی پیدا می کند.

نقش محتوا در سئو

تا اینجا در مورد لینک ها و اهمیت لینک ها در سئو صحبت کردیم. هدف نهایی لینک ها، رساندن کاربران به محتواست که پاسخ جستجوی کاربران است. اگر موتورهای جستجو ماشین های پاسخگویی به سوالات کاربران باشند، محتوا همان پاسخ هاست که باید به دست کاربران برسد. محتوا می تواند عکس، فیلم، متن و … باشد و همچنان مهم ترین قسمت سئو، محتوا است. زمانی که کاربران برای سوالات و مشکلات خود جستجو می کنند، موتورهای جستجو اقدام به نمایش لینک محتواهای موجود به کاربران می کنند، اما معیار آن ها برای نمایش بهترین محتوا چیست ؟ مهم ترین مساله برای موتورهای جستجو، رضایتمندی کاربران است. آن ها سعی می کنند لینک محتواهایی را نمایش دهند که از نظر آن ها می توانند به سوالات و مشکلات کاربران پاسخ دهند. معیارهایی مانند طول محتوا، تعداد دفعاتی که کلمات کلیدی جستجو شده توسط کاربر در آن محتوا آورده شده است، تگ هایی که در هدر محتوا استفاده شده است از معیارهایی هست که آن ها برای طبقه بندی محتواها از آن استفاده می کنند. در میان فاکتورهای بسیار زیاد و تاثیرگذار در رتبه بندی محتواها که در طول زمان در حال تغییر نیز هستند، ۳ فاکتور وجود دارد مهم وجود دارد که تاثیر زیادی دارند و در طول زمان نیز اهمیت آن ها همیشه ثابت بوده است :

 • لینک های خارجی (لینک های با کیفیت توسط سایت های معتبر)
 • محتوا (محتوای با کیفیت که پاسخ سوال جستجوگران را بدهد)
 • RankBrain

RankBrain چیست ؟

RankBrain یک کامپوننت از ماشین یادگیری الگوریتم اصلی گوگل است. وظیفه آن بررسی منظم نتایج جستجو برای اطمینان حاصل کردن از مناسب بودن نتایج های نمایش داده شده است. برای مثال نتایج جستجو شده در یک کلمه کلیدی خاص را مرتب بازبینی می کند و تاثیرگذاری هر کدام در پاسخ به نیاز کاربر را اندازه گیری می کند، برای مثال شاید در یک کلمه کلیدی خاص، به این نتیجه برسد لینک چهارم بسیار مناسب تر از لینک اول نیاز کاربران را در آن موضوع پاسخ می دهد، آن زمان این الگوریتم ترتیب لینک ها را تغییر داده و بر اساس کارآمدتر بودن آن ها در پاسخ به نیاز کاربران، آن ها را مرتب می کند.

سئو داخلی

به مجموعه اقداماتی که داخل وب سایت برای بهینه کردن وب سایت و صفحات آن برای موتورهای جستجو انجام می شود، سئو داخلی یا On Page Seo گفته می شود. اقداماتی مانند استفاده صحیح از ساختار محتوایی مانند تگ های تیتر و پاراگراف، استفاده از تصاویر بهینه شده و دارای حجم مناسب، لینک سازی داخلی از مهم ترین موارد سئو داخلی هستند.

سئو خارجی

به مجموعه اقداماتی که خارج از وب سایت خودمان برای بهبود سئو سایت انجام می شود، سئو خارجی گفته می شود. حتما برای شما سوال پیش می آید که چه اقداماتی می توانیم خارج از سایت خودمان انجام دهیم ؟ پاسخ آن لینک سازی است. لینک سازی به معنای قرار دادن لینک سایت ما در سایت های دیگر می باشد.

.

منو